Kardiologija

Kardiologija je deo interne medicine koji se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti srca i krvnih sudova. Ova oboljenja su jedan od najvećih zdravstvenih problema u svetu jer su najčeći uzrok obolevanja, inavliditeta i umiranja.

Kardiološki pregled podrazumeva:

  • razgovor sa pacijentom (anamneza)
  • fizikalni pregled (auskultacija srca, magistralnih krvnih sudova, pluća) i opšti internistički pregled, sagledavanje opšteg statusa, merenje krvnog pritiska i pulsa na obe ruke.
  • EKG zapis i njegova interpretacija
  • interpretacija laboratorijskih analiza i medicinske dokumentacije, postavljanje dijagnoze i određivanje terapije.

EKG je neinvazivno snimanje električne aktivosti srca kroz kožu grudnog koša pomoću standardizovanih elektroda ili odvoda koji se postavljaju na grudni koš i ekstremitete. To je zapis srčane aktivnosti u realnom vremenu i može da se registruje u različitom trajanju od jednog i više srčanih cikulsa. EKG zapis pokazuje srčanu frekvencu, ritam srčanih otkucaja, srčanu osovinu, veličinu srca i ukazuje na moguća oboljenja srca, poremećaje elektrolita, nekih hormona...

Radi detaljnije i preciznije dijagnostike mogu se uraditi i druge kardiološke procedure: ehokardiogram (UZ srca), 24h Holter ekg i 24h monitoring krvnog pritiska (poznatiji kao Holter pritiska).

Holter EKG

  • je mali mali uređaj koji se postavlja ukoliko je potrebno snimanje EKG u dužem vremenskom periodu (24h, nekada i duže). Osnovna indikacija za nošenje ovog aparat je određivanje srčanih aritmija (nepravilnog, ubrzanog ili usporenog rada srca), potreba za ugradnjom pejs mejkera, praćenje efekata terapije, ali i u situacijama kada je potrebno otkriti uzroke nekih drugih stanja i oboljenja (moždani udar, gubitak svesti, nedostatak vazduha...). Metoda je potpuno neinvazivna i bezbolna. Na grudni koš se postavljaju elektrode na koje se zakače kablovi aparata i pacijent odlazi kući. Tokom nošenja aparata pacijent beleži sve dnevne aktivnosti kao i eventualno prisustvo tegoba. Učestalost (ponavljanje nošenja holtera) zavisi od osnovnog oboljenja, simptoma i terapije. Za nošenje aparata nije potrebna posebna priprema. Potrebno je da dođete na pregled u zakazano vreme, a što se jela i pića tiče možete se ponašati uobičajeno kao što to činite svakodnevno. Ukoliko koristite lekove, trebalo bi da nastavite da ih uzimate normalno kao i do tada izuzev ukoliko Vam doktor nije drugačije naznačio.

MONITORING KRVNOG PRITISKA (Holter pritiska)

  • je aparat koji služi kako za postavljanje dijagnoze tako i za praćenje lečenja arterijske hipertenzije (povišenog krvnog pritiska) najčešće nezarazne bolesti u svetu. Obzirom da je neinvazivni (bezbolni) metod na koji se ne može uticati (strah od lekara, merenje pritiska u ambulanti, nepravilno merenje u kućnim uslovima, korišćenje neadekvatnih aparata (narukvica)...), on predstavlja jedan od zlatnih standarda u dijagnozi i praćenju arterijske hipertenzije. Nosi se 24h (ili duže). Tokom nošenja aparata pacijent beleži sve dnevne aktivnosti kao i eventualno prisustvo tegoba. Učestalost (ponavljanje nošenja holtera) zavisi od osnovnog oboljenja, simptoma i terapije. Monitoring krvnog pritiska spada u grupu neinvanzivnih metoda - potpuno je bezbolna, nema štetnih dejstava (zračenja). Za nošenje aparata nije potrebna posebna priprema. Potrebno je da dođete na pregled u zakazano vreme, a što se jela i pića tiče možete se ponašati uobičajeno kao što to činite svakodnevno. Ukoliko koristite lekove, trebalo bi da nastavite da ih uzimate normalno kao i do tada izuzev ukoliko Vam doktor nije drugačije naznačio.

Ehokardiografija

  • Ehokardiografija (EHO srca, ultrazvuk srca) spada u grupu neinvanzivnih metoda - potpuno je bezbolna, nema štetnih dejstava (zračenja). Za eho srca nije potrebna posebna priprema. Potrebno je da dođete na pregled u zakazano vreme, a što se jela i pića tiče možete se ponašati uobičajeno kao što to činite svakodnevno. Ukoliko koristite lekove, trebalo bi da nastavite da ih uzimate normalno kao i do tada izuzev ukoliko Vam doktor nije drugačije naznačio.
  • Eho srca  je neophodan u procenjivanju zdravstvenog stanja pacijenata sa sumnjom ili već dijagnostikovanom kardiovaskularnom bolešću (povišenim krvnim pritiskom, nepravilnim ili ubrzanim radom srca, bolovima u sredogruđu, brzim zamaranjem, epizodama gubitka svesti, kod dijabetičara, bolesnika na hemo ili radioterapiji), kao i preventivno kod osoba koje imaju porodične i lične visoke faktore rizika za kardiovaskularne bolesti (gojaznost, pušenje, povišene masnoće u krvi, fizička neaktivnost itd).
  • Daje vizualni prikaz srčanih struktura i omogućava
  • Ispitivanje funkcije srca, veličine srčanih šupljina, oboljenja srčanih zalistaka (” šum” na srcu).
  • Otkrivanje ili praćenje urođenih i stečenih srčanih mana kod dece i odraslih.
  • Otkrivanje posledica preležanog virusnog miokarditisa, perikarditisa.
  • Procenu komplikacija koronarne bolesti,  kontraktilnosti srčanog mišića nakon preležanog infarkta, lokalizaciju i veličinu postinfarktnog ožiljka, izbor terapije.
  • Pomažu u otkrivanju uzroka zamora, gušenja, bola u grudima.
  • Za eho srca nije potrebna posebna priprema. Potrebno je da dođete na pregled u zakazano vreme, a što se jela i pića tiče možete se ponašati uobičajeno kao što to činite svakodnevno. Ukoliko koristite lekove, trebalo bi da nastavite da ih uzimate normalno kao i do tada izuzev ukoliko Vam doktor nije drugačije naznačio.